Інтегроване заняття з правил дорожнього руху для дітей старшого дошкільного віку
Мета: повторити і закріпити з дітьми правила дорожнього руху: знати, що
люди ходять по тротуару; знати призначення сигналів світлофора;
ознайомити з дорожніми знаками; вчити бути уважними, спостережливими,
обачними; вчити застосовувати знання, отримані раніше в практичній
діяльності; формувати основні правила поведінки у громадському
транспорті, вчити правильно обходити транспорт, що стоїть; розвивати
мислення, увагу і мовлення дітей; виховувати кмітливість, винахідливість,
уважність, дисциплінованість,
Матеріали: малюнки із зображенням дорожніх знаків, сюжетні картинки,
плакат з БЖД, набір ілюстрації «Види транспорту».
Словник: «правила, безпека, пішохід, пасажир, водій, дорожні знаки,
світлофор, пішохідний перехід».
Хід заняття
Вихователь: Доброго ранку, дітки, розпочнемо наше заняття з цікавого
віршика, послухайте:
Щоб здоровими завжди бути
Треба добре те збагнути
Що дорога, безперечно,
Дуже й дуже не безпечна.
Та я к правила ти знаєш
І щодня їх пам’ятаєш,
То, звичайно, що тоді,
Де узятися біді?
Вихователь: Діти, про що цей віршик? Чи зрозуміли ви з цього вірша, яка
тема нашого заняття?
Діти: Про правила поведінки на дорозі.
Вихователь: Правильно, сьогодні ми з вами будемо говорити про правила
дорожнього руху. Всі люди, великі і маленькі, як тільки вони вийдуть з дому
на вулицю, одразу ж стають пішоходами. Як ви гадаєте, чи легко бути
пішоходом? А що тут важкого? (відповіді дітей).
Вихователь: Так, це вірно. Вулиця – це не парк, а шосе – це не стежка.
Справжній пішохід – це той, хто спокійно йде по шумній вулиці, не
лякається автомобілів, автобусів, мотоциклів. Веде себе на вулиці впевнено,
не заважає машинам і сам ніколи під машину не потрапить. Діти, а скажіть
мені, чим відрізняються один від одного водій, пішохід та пасажир?
(Відповіді дітей)
Вихователь: Так, молодці. Ми дізналися, чим вони відрізняються одне від
одного. Та хоч вони і різні, але для всіх них існує одне головне правило – це
правило дорожнього руху і дорожні знаки. Погляньте уважно на дошку.
Це дорожні знаки
Їх потрібно знати
Водіям і пішоходам,
І хто їздить, і хто ходить.
Вихователь: Діти, коли ви з батьками ходили із садочка додому, коли ви
їздили з батьками у місто, або ж коли ми з вами ходили на прогулянку, то ви
дуже часто зустрічали різні дорожні знаки, але не розуміли, що ті знаки
означають. То ж сьогодні ми навчимося з вами їх розрізняти.
Вихователь: Пам’ятайте, що без дорослих вулицю можна переходити
лише тоді, коли немає близько машин або коли машини по тій вулиці майже
не їздять. Але краще без дорослих вам цього не робити, бо ви ще маленькі.
Та якщо так трапилося, що вам треба перейти вулицю без дорослих, то
пам’ятайте, що переходити вулицю треба тільки кроком, не поспішаючи. І
переходити її можна лише в спеціально відведених для цього місцях. Там має
стояти ось такий знак «Пішохідний перехід». В більш небезпечних місцях є
ще зебра – це білі смужки. Там, де немає зебри і знаку переходити вулицю
заборонено. Треба шукати відповідне місце для переходу.
- Як ви гадаєте, чому пішохідний перехід називають зеброю?
- Так, молодці. Дійсно є така тварина.
- Зараз познайомимось із наступним знаком. Ось цей знак забороняє рух
пішоходів. Якщо ви побачите такий знак, то це значить, що в цьому місці
вулицю переходити не можна. Це є небезпечно.
- Наступний знак означає, що недалеко є пункт медичної допомоги. Якщо
по дорозі стається якась аварія, то за допомогою цього знаку можна швидко
знайти медичну допомогу.
- Ось іще один знак. Він називається «Обережно. Дикі тварини»
Послухайте маленьку історію.
Машина їде по дорозі. Праворуч і ліворуч ліс. Висить знак «Обережно. Дикі
тварини». Вибігає маленький зайчик. Він хоче перейти дорогу і якомога
швидше потрапити додому до мами-зайчихи. Водій їде по дорозі повільно,
дивиться на знак і пропускає зайчика. А якби не було знака? (Відповіді дітей)
Вихователь: Молодці. І ось останній знак. Скоро літо і ви будете всі гратися
надворі і їздити на велосипедах. Хто з вас вміє їздити на велосипеді?
- Але не всюди можна їздити на велосипеді, і саме в таких місцях, де це
заборонено, стоїть ось такий знак. Це значить, що в цьому місці на
велосипеді заборонено їздити.
- Ось я вас і познайомила з деякими знаками. Але це не всі знаки. Їх дуже і
дуже багато, і ви будете завжди їх зустрічати протягом свого життя. Тож
давайте пригадаємо, які знаки ви навчилися сьогодні розрізняти?
Вихователь: Молодці. А зараз давайте пограємось з вами в одну гру. Я вам
показуватиму картинки із різними ситуаціями, а ви мені скажете, в яких
випадках герої картинок неправильно поводять себе на дорозі, і як би
вчинили ви самі.
Дидактична гра «Правильно чи ні?» - вчити правильно поводитися в
різних ситуаціях, пов’язаних з дорогою.
Фізкультхвилинка
Фантазувати я не лінюся,
На тракториста перетворюся.
Трактор мій зранку в полі працює,
Землю оре, до посіву готує.
Фантазувати я не лінюся,
На машиніста перетворюся.
Потяг мій їде, день і ніч мчиться,
Спати у час цей мені не годиться.
Ще я помрію, пофантазую,
В мріях своїх корабля поведу я.
Плинь, кораблю, ти по гладі морській,
Я- капітан, я відважний такий!
Вихователь: Кращий спосіб зберегти своє життя на дорогах – це
дотримуватися правил дорожнього руху. А зараз пропоную вам відгадати
декілька загадок.
Загадки
1.Близко - широка,
здалеку – вузька…
(дорога)
* * *
Що за коник полосатий
На дорозі коло хати?
«Зебра», кажуть, уляглась –
Звідкіля вона взялась?
«Зебра» в нас на переході –
Та чи є така в природі?
(пішохідна розмітка «Зебра»)
* * *
Різні скельця є у мене:
Червоне, жовте і зелене.
Можу ними я сказати:
«Йти», «Стояти», «Зачекати»..
(світлофор)
* * *
Тротуаром йдуть малята,
Жваві хлопчики й дівчата.
Не кричать і не пустують –
Дуже ввічливо крокують.
Симпатичні всі на вроду
Наші дітки - ….(пішоходи)
Знає будь-яка дитина:
Йти не можна, де машини.
Тому Микола і Світлана
Йдуть собі по -…
(тротуару).
* * *
На дорозі звір лежить:
Весь у смужку, ніби спить.
У степу він народився,
А у місті нам згодився.
Цього звіра звати «зебра»,
В нього є смугасті ребра.
Знає кожний пішохід –
Це безпечний …
(перехід)
Вихователь: Молодці! Ви все правильно відгадали.
Вікторина
Вихователь: Діти, а зараз я перевірю вашу винахідливість і кмітливість. Я
буду задавати вам запитання, хто знає правильну відповідь, повинен підняти
руку.
- Скільки колес у легкового автомобіля? - ( Чотири)
- Хто керує автомобілем? - (Водій).
- Хто ходить по тротуару? - (Пішохід).
- Для чого потрібна проїжджа частина? - (Для руху транспорту).
- За якою стороні проїжджої частини рухається транспорт? – (З правої
сторони).
- Як називається місце перетину двох доріг? - (Перехрестя).
- Що може статися, якщо пішохід чи водій порушив правила дорожнього
руху? - (Аварія або ДТП).
- На яку тварину схожий пішохідний перехід? - (На зебру).
- Які машини обладнані спеціальними звуковими і світловими сигналами? -
("Швидка допомога", пожежна та поліцейська машини).
- Де можна грати дітям, щоб не наражатися на небезпеку? - (У дворі, на
дитячому майданчику).
Вихователь: Ви дуже добре відповіли на всі запитання!
Сподіваюся, що ви будете завжди дотримуватися правил дорожнього руху.
Пам'ятайте, що ваше життя і здоров'я є найважливішим для нас. Будьте
завжди обачними і обережними, бережіть своє життя!