Зображувальна діяльність дає дитині змогу відкрити й пізнати навколишній світ, сформувати уявлення про нього, виразити в малюнках своє розуміння світу і ставлення до нього.

Для дитини дошкільного віку малювання – це захопливий світ яскравих, дивовижних образів. Створені дітьми малюнки вражають дорослих своєю безпосередністю, оригінальністю, бурхливістю фантазії. Особливий інтерес викликають у дошкільників нетрадиційні техніки малювання. Адже процес творчості за допомогою нетрадиційних інструментів – зовсім не складний, нагадує цікаву гру, а результат його – завжди позитивний незалежно від здібностей та обдарувань дитини.

Із раннього віку діти намагаються відобразити свої враження про навколишній світ у зображувальній творчості. Для цього їм не потрібні фарби, пензлі, олівці. Вони малюють пальчиками чи долоньками на запітнілому вікні, паличкою на піску, водою, розлитою на столі, інколи маминою помадою чи зубною пастою на склі тощо.

Природний потяг до малювання проявляється дуже рано, а відтак діти освоюють нові прийоми відображення навколишньої дійсності в особистій художній творчості. Саме тому так важливо ознайомити дітей з різними техніками зображувального мистецтва, зокрема з нетрадиційними.

Нетрадиційні техніки малювання відкривають широкі можливості для розвитку уяви і творчих здібностей дітей.

Нетрадиційні інструменти:

  • тички різних розмірів
  • тонкі гілочки з дерева
  • поролон
  • печатки, штампи
  • палички від морозива
  • ватні кульки, ватні палички
  • зубні щітки
  • піпетки
  • йоржики для миття пляшок
  • гумки
  • свічки
  • пір’я тощо

Нетрадиційні техніки малювання

Описання технік.

Пальчики-пензлі

Дитина опускає пальчик у гуаш і наносить на аркуш паперу крапки, плями тощо залежно від задуму:

Друк від руки

Долоньку, кулачок чи пальчик опускають у гуаш і прикладають до паперу, щоб зробити відбиток. Потрібні деталі домальовуються пензликом або фломастерами.

Штамп, штемпель

Ця техніка дає змогу зображувати один і той самий предмет багато разів, складаючи з його відбитків композиції.

«Печатку» з картоплі вмочають у фарбу і роблять відтиски на папері. Замість картоплі можна використати гумку, цупкий поролон, картон.

Плямографія

Пластиковою ложечкою набирають рідку фарбу та виливають її на аркуш, роблячи невелику пляму (крапельку). Після цього через трубочку-соломинку дмухають на утворену пляму, обертаючи при цьому аркуш. Навколо плями утворюються бризки .

Кольорові ниточки

Беруть нитки завдовжки 25 – 30 см, розфарбовують їх різними кольорами. Викладають – за бажанням – на одній зі сторін складеного навпіл аркуша. Кінці ниток виводять назовні. Складають половинки аркуша, притискають їх один до одного, розгладжують. Потім, не прибираючи долоні з аркуша, обережно витягують нитку за іншою.

Малюнок просушують, за бажанням домальовують тонким пензлем.

Тампонування

Роблять тампон із марлі (його можна замінити шматочком поролону). Штемпельна подушка буде за палітру. Набирають фарбу і легким дотиком до паперу малюють щось пухнасте, легке, прозоре.

Набризк

Суть техніки – у розбризкуванні краплини за допомогою спеціального пристосування. Можна використати зубну щітку та стеку. Зубною щіткою у лівій руці набирають трохи фарби, а стекою проводять по щетинках швидкими рухами до себе. Бризки полетять не тільки на папір. Тому краще починати засвоювати цю техніку влітку на прогулянці.

Малювання на зім’ятому папері

Особливість цієї техніки полягає в тому, що в місцях згинів паперу (там, де порушується його структура) фарба під час зафарбовування є інтенсивнішою, темнішою – це називається ефектом мозаїки.

Монотопія

Аркуш паперу складають навпіл. На одному боці малюють половину зображення предмета (об’єкти для малювання обирають симетричні). Поки фарба не висохла, аркуш знову складають навпіл для отримання відбитка. Потім зображення можна прикрасити, опрацьовуючи його деталі, щоразу так само складаючи лист

Малювання на вологому папері

Для малювання потрібна волога серветка та склянка з водою. Вмочують папір у воду та кладуть на вологу серветку (щоб папір не висихав). Наносять малюнок акварельною фарбою.

Граттаж

Сутність цієї техніки – у видряпуванні. Наносять кольорове тло аквареллю і підсушують папір. Потім затерають його воском, парафіном або звичайною свічкою. Беруть пензлик, вмочують його в туш і водять ним по шматочку мила. Цією сумішшю покривають парафіновий аркуш. Зображення видряпують загостреною паличкою.

Малювання возковими крейдочками або свічкою

Такий спосіб здавна використовували народні майстри для розпису яєць. Суть його в тому, що фарба скочується з поверхні, по якій провели восковою крейдою чи свічкою. Беруть пензлик або великий тампон із фарбою, проводять по паперу – на кольоровому тлі з’являється малюнок. Знадобляться фарба, пензлики чи тампони, воскова крейда чи тоненькі свічки. Така техніка малювання свічкою називається «Сліпим малюванням».

Відбиття листям

Різні за формою листочки дерев покривають фарбами різних кольорів за допомогою пензля, потім прикладають їх до аркуша паперу забарвленою стороною для отримання відбитків. Стебла листочків можна домальовувати пензлем. Прожилки слід провести за допомогою тоненького пензля, злегка змоченого чистою водою.

Малювання зубною щіткою

Для малювання зубною щіткою потрібна густа, напівсуха гуаш фарба. Зубну щітку вмочують у фарбу. Доторкнутися до аркуша паперу потрібно всім ворсом, щоб від кожної ворсинки залишився слід.

Малювання поролоном

Вмочують шматочок поролону у фарбу й малюють методом примакування. Дуже добре малювати пухнастих звірів, сніг, сніговика, а можна легко зафарбувати тон.

Малювання манкою

Для того, щоб здійснити це малювання необхідно нанести контури малюнка, після чого покрити його клеєм ПВА і посипати манкою.

Нетрадиційні техніки малювання дають дитині можливість дивуватися і радіти навколишньому світу.

Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування